palmy | kapitola 1
kapitola 1

Botanická klasifikácia


549p1030757.JPGPalmy sú také krásne, že  si ich dovolím  nazvať “kráľovné rastlinnej ríše”. Pre väčšinu ľudí sú to len rastliny,  ktoré majú kmeň a korunu listov. Až keď sa však hlboko vnoríme do ich sveta a  začneme ich bližšie pozorovať, objavíme a zistíme ich skutočnú krásu, ktorá sa líši od ostatných rastlinných druhov, ukrytú  v listoch, kmeňoch, kvetoch, ovocí.

Palmy  patria do čeľade Arecaceae a  zastupujú  jeden rozmanitý   mikrokozmos.   Podľa posledných výskumov  sa táto skupina  rastlín   skladá z viac ako 200 rodov a okolo 2600 druhov. Presný  počet je ťažké určiť, pretože na základe vedeckých výskumov  sa robia opravy v  systematickom členení.  Aj v súčasnosti  sa  objavujú nové, neznáme druhy.  Palmy sú rastliny drevnaté, unisexuáles /jednopohlavné/, alebo bisexuales /dvojpohlavné/, s charakteristickou korunou listov. Väčšina paliem má jeden vyčnievajúci kmeň. Niektoré druhy môžu mať aj viac kmeňov, ktoré vyrastajú od základu palmy – tzv. multicuales palmy. Ďalej poznáme aj palmy, ktorých kmeň sa ťahá pod zemou a vyrastajú z neho ďalšie menšie kmene.

História paliem


Palmy sa objavili na Zemi už v dávnej minulosti.  Po určitej dobe ich človek začal využívať vo svoj prospech. Živil sa nimi, staval z nich domy, vyrábal z nich náradie, oblečenie a veľa iných vecí. Palmy sa v mnohých náboženstvách a kultúrach stali pre človeka dôležitou súčasťou života,  symbolom života a to platí pre milióny ľudí dodnes.
V Mezopotámii, v kolíske našej civilizácie, kde sa nachádzala aj rajská záhrada, rástol strom Orakulo (Datilera), ktorý sa pestuje dodnes. V rôznych dokumentoch sa spomína,  že to boli práve Feničania, ktorí dali istému druhu palmy názov Phoenix datilera. Meno Phoenix nás nabáda aj na meno legendárneho egyptského vtáka, ktorý sa po smrti znovu zrodil z popola. Táto egyptská legenda bola inšpirovaná kultom v Heliopolise, kde palma a vták boli nesmrteľní. Phoenix bol pre Egypťanov symbolom plodnosti, pre Grékov a Hebrejov  symbolom víťazstva a pre Arabov predstavoval strom života.
S listami paliem vítali aj Ježiša Krista pri príchode do Jeruzalema. Raz Ježiš povedal : “človek musí byť rovný a štedrý ako palmy.”

admin (28-09-2012 19:38:39)

TOP produkty
akcie
anketa

Odkial ste sa dozvedeli o našej firme ?