návod na pestovanie citrusov | Návod na pestovanie citrusov
Návod na pestovanie citrusov

Návod na pestovanie


Citrusy  sú subtropické  rastliny  a podľa toho  sa o ne aj treba starať.
Najčastejšie chyby pri pestovaní ;
1, Veľa vody
2, Nedostatok svetla
3,Výživa (hnojivo)
4,Nekvalitný substrát
            

1, Veľa vodyNajčastejšia a najvážnejšia chyba  pri pestovaní ako som už písal vyššie citrusy patria medzi subtropické rastliny. Preto im veľmi škodí trvale premokrenie substrátu ktorého následkom je postupne odhnívanie koreňového systému čo môže viest v krajnom prípade až k uhynutiu celej rastliny. Najčastejšia otázka akú mi kladú  ľudia je ako často polievať. Na tuto otázku sa však nedá odpovedať, lebo záleží  od veľa faktorov ako príklad uvediem aspoň základné . Veľkosť  kvetináča  ,zloženie  substrátu , vlhkosť vzduchu ročné obdobie  ako aj svetelné podmienky pri ktorých máme  rastlinu umiestnenú . Ďalší  faktor je veľkosť rastliny v pomere ku kvetináču v ktorom ju pestujeme .Skúsim ,ale poskytnúť návod, aby každý prišiel na to ako citrusy polievať . Základ je substrát o tom popíšem v bode 4 . Voda na polievanie by mala byt mäkká ,odstáta o teplote prostredia v ktorom sa rastlina nachádza . Ak máme citrus umiestnení v exteriéri  najlepšie je polievať neskoro večer  alebo skoro ráno . Prvým príznakom nedostatku vlahy je skrútenie listov u mladších výhonkov ich zvädnutie. Tento prejav je pre rastlinu prirodzení a netreba sa báť že je  tým  stresovaná .Citrusy sú zvyknuté a prispôsobené na nedostatok vlahy .Zvädnuté vydržia aj pár  dni lepšie je ich nechať  zvädnuté a následné poriadne poliať a zas počkať  kým znovu  nezvädne .Tak ma to učili aj profesionálni pestovatelia v Španielsku . Ďalším faktorom ako zistime ,že rastlina je bez vody je substrát preschnutí substrát sa sťahuje a vytvorí medzeru pri okraji kvetináča . Citrus pri trvalom zamokrení nedokáže prijať výživu  čo ma za následok žltnutie listov Chloróza (Chloróza je komplexná choroba, spôsobená spravidla priamym alebo nepriamym nedostatkom aktívneho železa. Býva podporovaná ,alebo priamo vyvolávaná zložením, štrukturálnou, zamokrením pôdy, čo zapríčiňuje odumieranie koreňových vláskov.)Pozor na pod misky pod kvetináčom nie je vhodné ,aby sa v nich držala voda .

              

2 Nedostatok svetla


Pre citrusy je dôležité dodržať pomer tepla aj svetla platí to hlavne v interiéri  znamená to ,že teplota musí byť  adekvátna intenzite osvetlenia . Čim teplejšie tým viac svetla .Vo voľnej prírode nie je totiž možné ,aby bolo 30 stupňov a rastlina nemala svetlo a preto nie sú citrusy na tento faktor prispôsobené. Preto, ak je teplota v interiéri dlhšiu dobu nad 15 stupňov mali  by byť pri okne ,aby aspoň určitý čas dňa na ne svietilo slnko. Pri okne neznamená pod oknom ,ale veľkosť koruny by mala byť celá nad úrovňou okna, inak  na spodných konároch dôjde k opadávaniu listov .To presne sa deje pokiaľ rastlina nemá dostatok osvetlenia .  Ak nemáme dostatočne svetlé miesto ,môžeme citrusy zimovať aj v chladnom prostredí .Tam nie je podmienkou veľa svetla, ale teplota tam nesmie klesnúť pod 0 stupňov a stúpnuť dlhšiu dobu nad 15 stupňov ideálne od 0 do 10 stupňov. Pozor na rastliny ,ktoré sú pestovane na podnoží Poncitru  trifoliata táto  podnož  nie je vhodná na pestovanie v exteriéri  je to totiž opadaví druh citróna ktorý vyžaduje  v zimnom období chladne zimovanie inač nám rastlina uhynie. My  rastliny na tejto podnoži nepredávame, ale u  niektorých predajcov je táto podnož bežná .

                       

3,Vyživa (hnojivo)Ďalšia z častých  otázok  na ktoré je neľahké odpovedať je ako často  hnojiť. Je  špeciálne hnojivo na citrusy  aj keď ja osobne by som ho odporučil len ako jedno z hnojív . Ja  preferujem hnojivá organické ,granulovaný maštaľný hnoj a podobne . Jedno z dobrých hnojív je tiež kristalon  plod a kvet . Odporúčam  používať viac hnojív súčasne ,alebo ich obmieňať ako pre ľudí aj pre rastliny je pestrá výživa podstatná .preto používam viac druhov hnojív .Ani jedno totiž nemá všetko, čo citrusy  potrebujú  pre svoj rast a dozrievanie plodov .
                       

4,Nekvalitny substrátKvalita substrátu v ktorom pestujeme citrusy je kľúčová pre  ich dobrí rast ,zdravotní stav a úrodnosť . Skoro každý citrusár ma svoj návod na prípravu substrátu niektoré sú vhodnejšie iné menej .Rozpíšem tu zložky  z čoho sa najčastejšie skladá substrát a skúsim priblížiť aj ich pomer .
 

Piesok


 výhoda dostupnosť mineralizuje substrát a dodáva tak rastline potrebné minerály a stopové prvky vytvorí dobrú drenáž pre substrát čo koreňom dodáva dostatok kyslíka a to zabraňuje zamokreniu substrátu a  odhnívanie koreňov . Nevýhoda piesku je váha  hlavne pri objemnejších nádobách .

Záhradná zemina


 obsahuje veľa ílu neodporúčam pridávať do substrátu viac ako 10 percent pri veľkom  množstve dôjsť  k tomu, že pôda bude ťažká  ílovitá a zamedzí prívodu kyslíka ku koreňom ,čo ma za následok odhnívania koreňov  .Ďalšia nevýhoda je, že záhradná zemina je pravde podobne kontaminovaná semenami burín rôznymi plesňami chorobami a tiež sa v nej môžu vyskytnúť škodcovia .
 

Rašelina vrchovisková


( svetla rašelina )
Tá sa nachádza v každom dobrom substráte . Dôležitá je štruktúra, čím väčšia nádoba na pestovanie ,tým hrubšia štruktúra rašeliny . Pretože ,čím je hrubšia tým má  lepšie drenážne vlastnosti . Výhoda je dostupnosť. Predáva sa v každom dobrom záhradnom centre . Ďalšia výhoda je jej nízka váha a to, že  je sterilná (neobsahuje buriny škodcov  ani zárodky chorôb )ako každá zložka aj táto má  svoju nevýhodu .Sama o sebe neobsahuje skoro žiadne živiny čiže treba viac hnojiť, alebo do nej primiešať podiel rašeliny čiernej ,alebo kompostovej zeme .


4 Kokosové vláknaTie najkvalitnejšie substráty sa skladajú s kokosových vlákien .Vyrábajú sa ako už ich názov prezrádza z kokosovej palmy konkrétne zo škrupín kokosových orechov . Táto zložka je podľa môjho názoru  najlepšia  na pestovanie  citrusov .  Kvalitné substráty obsahujú minimálne 50 percent tejto zložky .
Ja používam substrát ktorí mi vozia z Nemecka ,lebo na Slovensku sa nič podobne nevyrába. Má vysoký podiel kokosových vlákien substrát používam 2 roky a považujem ho za najlepší. Aj ten má  jednu nevýhodu a tou je cena. Ale môj názor je , že ak nikto investuje do kúpi pekného citrusu mal by investovať aj do substrátu . Poznámka na Slovensku sa predáva substrát na citrusy ktorí je paradoxne maximálne nevhodný na ich pestovanie a neodporúčam ho .admin (04-03-2014 20:35:01)

TOP produkty
akcie
anketa

Odkial ste sa dozvedeli o našej firme ?