palmy
úvod
573p1030753.JPGPalmy sú považované za druhú najvýznamnejšiu skupinu rastlín s ekonomickou dôležitosťou pre človeka. Pred nimi sa nachádzajú už len trávy. Okrem svojej ekonomickej dôležitosti majú palmy tiež veľký ornamentálny význam. Pestujú sa vo všetkých tropických a subtropických oblastiach po celom svete a rovnako aj v chladnejších pásmach sú pestované ako interiérové rastliny. Palmy sú pestované  po celom svete, ponúkajú veľkú škálu použitia. U nás sa pestujú hlavne ako ornamentálne rastliny, ale v krajinách ich pôvodu majú pre ľudí omnoho väčší význam. Prinášajú im obživu, materiál na stavbu príbytkov a ďalšie množstvo pre život potrebných vecí, ale tomu sa ešte budeme venovať v nasledujúcich kapitolách . Od roku 1944 majú fanúšikovia paliem k dispozícii rozmanitú škálu druhov, ktorá sa každoročne zväčšuje. Medzinárodná palmová asociácia má členov po celom svete. Palmy majú nespočetné množstvo fanúšikov a záujem o ich pestovanie sa v mnohých štátoch stále zvyšuje. Hlavným podnetom na vytvorenie tejto elektronickej knihy  bolo zistenie, že na Slovensku majú palmy veľmi veľa prívržencov a aj napriek tomu som nenašiel   v knižniciach  ani na internete dostatočné informácie o pestovaní týchto prekrásnych rastlín . Preto by som sa rád podelil o moje  skúsenosti v oblasti pestovania paliem. Ten, kto začína pestovať palmy tu nájde odpoveď na základne otázky  ako sa o palmy starať a ošetrovať ich.  E-kniha  nie je určená len pre začiatočníkov,  ale aj pre skúsených pestovateľov a milovníkov týchto majestátnych rastlín.Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým,  ktorí mi pomáhali pri tvorbe stránky,  ako aj tejto e-knihy (nebudem menovať oni vedia o kom je reč).

admin (05-03-2013 08:06:33)

kapitola 1

Botanická klasifikácia


549p1030757.JPGPalmy sú také krásne, že  si ich dovolím  nazvať “kráľovné rastlinnej ríše”. Pre väčšinu ľudí sú to len rastliny,  ktoré majú kmeň a korunu listov. Až keď sa však hlboko vnoríme do ich sveta a  začneme ich bližšie pozorovať, objavíme a zistíme ich skutočnú krásu, ktorá sa líši od ostatných rastlinných druhov, ukrytú  v listoch, kmeňoch, kvetoch, ovocí.

Palmy  patria do čeľade Arecaceae a  zastupujú  jeden rozmanitý   mikrokozmos.   Podľa posledných výskumov  sa táto skupina  rastlín   skladá z viac ako 200 rodov a okolo 2600 druhov. Presný  počet je ťažké určiť, pretože na základe vedeckých výskumov  sa robia opravy v  systematickom členení.  Aj v súčasnosti  sa  objavujú nové, neznáme druhy.  Palmy sú rastliny drevnaté, unisexuáles /jednopohlavné/, alebo bisexuales /dvojpohlavné/, s charakteristickou korunou listov. Väčšina paliem má jeden vyčnievajúci kmeň. Niektoré druhy môžu mať aj viac kmeňov, ktoré vyrastajú od základu palmy – tzv. multicuales palmy. Ďalej poznáme aj palmy, ktorých kmeň sa ťahá pod zemou a vyrastajú z neho ďalšie menšie kmene.

História paliem


Palmy sa objavili na Zemi už v dávnej minulosti.  Po určitej dobe ich človek začal využívať vo svoj prospech. Živil sa nimi, staval z nich domy, vyrábal z nich náradie, oblečenie a veľa iných vecí. Palmy sa v mnohých náboženstvách a kultúrach stali pre človeka dôležitou súčasťou života,  symbolom života a to platí pre milióny ľudí dodnes.
V Mezopotámii, v kolíske našej civilizácie, kde sa nachádzala aj rajská záhrada, rástol strom Orakulo (Datilera), ktorý sa pestuje dodnes. V rôznych dokumentoch sa spomína,  že to boli práve Feničania, ktorí dali istému druhu palmy názov Phoenix datilera. Meno Phoenix nás nabáda aj na meno legendárneho egyptského vtáka, ktorý sa po smrti znovu zrodil z popola. Táto egyptská legenda bola inšpirovaná kultom v Heliopolise, kde palma a vták boli nesmrteľní. Phoenix bol pre Egypťanov symbolom plodnosti, pre Grékov a Hebrejov  symbolom víťazstva a pre Arabov predstavoval strom života.
S listami paliem vítali aj Ježiša Krista pri príchode do Jeruzalema. Raz Ježiš povedal : “človek musí byť rovný a štedrý ako palmy.”

admin (28-09-2012 19:38:39)

kapitola 2

História paliem


Palmy sa objavili na Zemi už v dávnej minulosti.  Po určitej dobe ich človek začal využívať vo svoj prospech. Živil sa nimi, staval z nich domy, vyrábal z nich náradie, oblečenie a veľa iných vecí. Palmy sa v mnohých náboženstvách a kultúrach stali pre človeka dôležitou súčasťou života,  symbolom života,  a to platí pre milióny ľudí dodnes.
V Mezopotámii, v kolíske našej civilizácie, kde sa nachádzala aj rajská záhrada, rástol strom Orakulo (Datilera), ktorý sa pestuje dodnes. V rôznych dokumentoch sa spomína,  že to boli práve Feničania, ktorí dali istému druhu palmy názov Phoenix datilera. Meno Phoenix nás nabáda aj na meno legendárneho egyptského vtáka, ktorý sa po smrti znovu zrodil z popola. Táto egyptská legenda bola inšpirovaná kultom v Heliopolise, kde palma a vták boli nesmrteľní. Phoenix bol pre Egypťanov symbolom plodnosti, pre Grékov a Hebrejov  symbolom víťazstva a pre Arabov predstavoval strom života.
S listami paliem vítali aj Ježiša Krista pri príchode do Jeruzalema. Raz Ježiš povedal : “človek musí byť rovný a štedrý ako palmy.”

Palmy ako interiérové rastliny


livistona_rotundifolia.jpgĽudia si čoraz viac uvedomujú veľký ornamentálny význam paliem. Vďaka ich dobrej  prispôsobivosti  ich už niekoľko storočí používajú na výzdobu interiérov domov, firiem, obchodov, verejných budov a pod. Najväčší počet paliem, ktoré sa dokážu prispôsobiť podmienkam v interiéri, pochádza z vlhkých trópov. Pri pestovaní by sme sa  preto mali pokúsiť vytvoriť im približne rovnaké podmienky,  aké mali v prírode.

Svetlo


washingtonia_robusta.jpgPríklad palmy z nedostatkom svetla. Predĺžené listy.
Svetlo je to kľúčový parameter pre pestovanie paliem v interiéri. Rastliny potrebujú svetlo na to, aby u nich mohol nastať proces nazývaný fotosyntéza. Fotosyntéza je proces, pri ktorom si rastliny vyrábajú živiny potrebné pre svoj zdravý vývoj. Keď rastlina nedostane potrebné svetlo, jej zdravotný stav sa zhorší.   
  Mnoho paliem sa dokáže prispôsobiť aj nízkej intenzite svetla.  Napriek tomu ich odporúčam občas umiestniť von aspoň na pár týždňov na tienisté miesto. Nikdy ich však nevystavujme priamym slnečným lúčom, došlo by k spáleniu listov, ktoré narástli v interiéri, teda nie sú na priame slnko zvyknuté.

Pred nákupom


areca_palmera.jpgNákup palmy by sme si  mali vopred premyslieť. Ak má niekto záujem o veľkú ozdobnú palmu, mal by už dopredu vedieť, či jej bude môcť zabezpečiť dostatočný priestor a vhodné podmienky na život.  Teplota, svetlo, vlhkosť vzduchu a vlhkosť pôdy – toto sú štyri najdôležitejšie parametre, na ktoré by sme mali pri vystavení palmy do interiéru  myslieť. Tiež treba brať do úvahy priestor a výšku, ktoré palma zaberie a  v budúcnosti bude  zaberať. Niektoré druhy zaberajú viac miesta  napr. palmy z rodu Phoenix [ Phoenix canariensis ],  iné zase menej napr. Chamaerops humilis.
Preto neváhajte a pred nákupom sa s nami radšej poraďte,  ochotne váš výber s Vami prekonzultujeme. Priamo pri nákupe palmy treba dbať nato,  aby bola palma zdravá,  sfarbenie listov rovnomerné,  bez škvŕn a fľakov. Nie je závadou, ak má palma končeky najspodnejších listov suché, pretože bežne spodné listy palmám odumierajú. Palmy väčšinou bývajú ošetrené proti škodcom, ale aj napriek tomu je vhodné, ak si palmu vyberiete, skontrolovať ju vizuálne a presvedčíte sa, či na listoch nie sú nejakí škodcovia alebo zárodky. Škodca, ktorého by sme si priniesli domov by mohol po čase napadnúť aj iné rastliny.

Po nákupe


livistona_rotundifolia_3.jpegĽudia si čoraz viac uvedomujú veľký ornamentálny význam paliem. Vďaka ich dobrej  prispôsobivosti  ich už niekoľko storočí používajú na výzdobu interiérov domov, firiem, obchodov, verejných budov a pod. Najväčší počet paliem, ktoré sa dokážu prispôsobiť podmienkam v interiéri, pochádza z vlhkých trópov. Pri pestovaní by sme sa  preto mali pokúsiť vytvoriť im približne rovnaké podmienky,  aké mali v prírode.Sejba palmových semien


germinating_palm_seeds_2_1.jpgsiembra.jpg

Pre dosiahnutie dobrej klíčivosti niektoré palmy potrebujú vysoké teploty [35-38 oC] a zvýšenú vlhkosť  počas určitého obdobia . Každý druh palmy má svoje požiadavky na teplo,  aby sa zahájilo klíčenie . Pri teplote nad 38oC niektoré druhy začínajú trpieť a iným táto teplota vyhovuje .  Napríklad olejová palma [Elaeis guineensis ] potrebuje teplotu  od 38-42 oC  v priebehu  18 dňového obdobia . Ďalší extrém je čierna palma {Borassus flabellifer ] klíči pri  vystavenej teplote 38 oC  po dobu 35 dní  a  Caryota mitis 28 dní pri teplote 35oC.  
Vlhkosť prostredia je hlavný  parameter nato, aby začalo klíčenie.  Ako účinné sa ukázalo uložiť semiačka pred siatím  na určité obdobie do vody /približne na 1 týždeň/,  skráti  sa tým doba klíčenia a časové obdobie potrebné  na vystavenie semien vysokým teplotám.  Vodu je dobré meniť každodenne.  


Vhodné substráty


Na siatie semien paliem postačí aj zem zo záhrady,  ktorá ma dobrú štruktúru.  Zem zo záhrady však môže  obsahovať  patogény ,semiačka burín,  zárodky škodcov a podobne, preto je lepšie použiť substráty na kvety hrubý piesok, perlit, drvená kôra .
Hrubo zrnitý piesok: zvykne sa používať piesok z riek.  Dobre je  ho však premyť, aby sme ho očistili od semiačok burín a iných nečistôt.   Veľmi dobre odvodňuje   rýchlo sa vysuší,  preto ho odporúčam miešať s nejakým organickým materiálom, ktorý zadržuje vodu .
Turba: organický materiál,  ktorý vývojom prešiel  do stabilného štádia rozkladu s kyslosťou okolo PH 4,5.  Turba dobre absorbuje  vodu /niekoľkonásobok svojho objemu/,   má veľmi dobré  vlastnosti vetrania a dobre sa mieša z inými materiálmi .
Perlit: veľmi ľahký materiál. Dobre sa  mieša z organickými materiálmi, ktoré zadržujú vodu.

Techniky siatia


p1020601.JPGSemiačka paliem prekryjeme 1,5-3cm substrátu,  alebo vrstvou, ktorá je široká minimálne ako šírka semiačok . Semiačka sa môžu siať uložené tesne vedľa seba,  ale hneď ako začnú klíčiť ich treba presadiť.
Kvetináče na klíčenie musia byť dostatočne hlboké, pretože skôr ako začnú pučať listy,  prvé vzídu korene, ktoré veľmi rýchlo rastú. Kvetináče sú vhodné pri menšom výseve semien. Pokiaľ však  ide o väčšie množstvo semiačok je lepšie použiť hlbšiu misku,  ktorú je vhodné  prekryť fóliou.
Semiačka paliem,  ktoré majú len tenkú vrstvu  dužiny môžeme siať bez očistenia. Semiačka s hrubšou vrstvou napr.  Butia capitata / treba od dužiny očistiť,   aby sme zabránili možnému infikovaniu a následnému  hnitie semien .
Tácku   umiestnime na miesto,  kde bude  teplota približne 35-38oC. Semiačka vyklíčia aj pri nižšej teplote,  ale bude  to trvať dlhšiu dobu a vyklíči nám menšie percento.
Semiačka  vyklíčia od  jedného mesiaca až do dvoch rokov,  záleží na druhu a stave semiačka.  .
Semiačka veľkých rozmerov ako napríklad Coco nucifera  sa sadia priamo do veľkých kvetináčov po jednom do každého kvetináča kde ich zahrabeme do polovice. Kvetináče potom umiestnime na teplé  miesto do tieňa.


Technika fermentácie


Proces látkovej premeny, pri ktorom sa glukóza a ďalšie cukry rozkladajú bez prítomnosti kyslíka, pričom sa uvoľňuje energia]  Dužina niektorých semien  je vláknitá a je dosť ťažké ju oddeliť od semien. Je potvrdené,  že ak navlhčíme semiačka a necháme ich  v igelitovom vreci pár týždňov,  dužina začne kvasiť a ľahko sa oddelí od semiačka umytím. Táto technika je  veľmi zaujímavá, nielenže  zlepší klíčivosť semien,  a   tým sa zvýši percento klíčivosti,  ale aj tým  že semiačka vyklíčia všetky v rovnakom čase. Semiačka by nemali fermentovať viac ako 2-4 týždne, pretože by  nám mohli zhniť,  zvlášť pri vyšších teplotách .

Technika sáčkaTáto technika,  je podobná ako technika fermentácie,  spočíva v tom,  že semiačka necháme klíčiť v igelitovom vrecku. Semiačka zmiešame s vlhkou turbou,  alebo iným vhodným substrátom na klíčenie,  vložíme ich do igelitového  vrecka,   ktoré dobre uzavrieme.  Vrecko  uložíme na teplé miesto, ktoré je  chránené pred priamym slnečným žiarením. Igelitové vrecko  pravidelne kontrolujeme. Sáčky, ktoré  použijeme musia byt priehľadné, avšak  dostatočne hrubé aby nedošlo k pretrhnutiu. Pri pretrhnutia sáčka by tak došlo k rýchlemu vysušeniu substrátu, preto treba igelitové vrecko dobre  hermetický uzavrieť.  Semiačka po vyklíčení hneď presadíme .


Sadenie sadeníc


p1030174.JPGPalmy sú pripravené  na presadenie hneď,  ako sa objaví prvý lístok .V tomto štádiu  už majú  koreňový systém dostatočne vyvinutý,  aby mohli byť presadené. Adekvátny  substrát má zabezpečiť dobré zakorenenie,  vývoj a rast palmy.
Vhodný substrát napríklad docielime zmiešaním 5 dielov hrubého piesku alebo perlitu, 4 diely turby a 3 diely bežnej zeme. Je tiež vhodné pridať do substrátu hnojivá, najlepšie organické alebo hnojiva s  pomalým uvoľňovaním.
Sadeničky paliem sa lepšie pestujú v kvetináčoch,  ktoré sú úzke a vysoké,  aby nebránili koreňovému systému vo vývoji. Vhodné  sú  kvetináče o priemere okolo 7 cm a vysoké približne 10 cm.   Potom ako sa  koreňový systém sadenice dobre kolonizuje v kvetináči,  môžeme ju presadiť do väčšieho. Väčšie palmy môžu byť presádzané podobným spôsobom,  do podobného substrátu,   ale tomu sa budeme ešte venovať.
Pravidelné  zavlažovanie je  dôležité na udržanie stále vlhkého substrátu  a tým  podporujeme dobrý rast koreňov aj listov. Sadenice treba chrániť pred priamym slnečným svetlom, najlepšie im je  niekde v tieni alebo polotieni . Hnojivá  treba aplikovať v mesiacoch,  keď sú sadenice v aktívnom raste.

Palmové kuriozity


lodoicea_maldivica.jpg Málokto vie, že najväčšie semiačko   patrí  práve palme,  a to konkrétne [Lodoicea maldivica].  Jedno semiačko tejto palmy môže vážiť viac ako 25 kgNajdlhší list

Najdlhší list, ktorý môžeme nájsť v rastlinnej ríši patrí  taktiež palme [Raphia regalis]. List meria  viac ako 25 metrov .Najrozkvitnutejšia rastlina

corypha_umbraculifera_3.jpg Najviac zakvitnutou  rastlinou  je tiež palma [Corypha umbraculifera ]. Vypočítalo sa,  že pri jednom zakvitnutí môže mať  viac ako  10 miliónov kvetov .Najmenšia palma


Najmenšia zo všetkých paliem [Syagrus lilliputiana ]meria 10 -15 cm  v dospelosti.  Najvyššia palma

ceroxylon_quindiuense.jpgNajvyššia zo všetkých paliem [ Ceroxylon quindiuense  ]   rastie v  Andách a dokáže dorásť do výšky   až 60 m .Úpal rastlín


Príliš veľa  svetla palmám  môže spôsobiť úpal. Úpal sa  prejaví tým, že sa na listoch objavia žlté až žlto-hnedé škvrny.   Palmy pestovane v interiéri sú zvyknuté na nízku intenzitu svetla a pri vystavení na priame slnko dôjde k spáleniu listov. Ak sa teda rozhodneme palmu  na jar vyniesť von,  treba ju na to pripraviť postupným zvyšovaním intenzity svetla. Najskôr  ju vynesieme na pár týždňov do  tieňa alebo polotieňa. Ideálnym tienidlom je koruna stromov, cez ktorú preniká len nepatrné slnečné žiarenie. Po pár týždňoch môžeme palmu otestovať tým, že jej jeden list vystavíme na priame slnečné svetlo a ak sa jeho farba po pár dňoch nezmení, je to signál, že palma je aklimatizovaná a môžeme ju premiestniť na slnečné miesto


Vlhkosť vzduchu


Je to veľmi významný rastový faktor. Čim je vzduch v miestnosti suchší, tým viac vody palma odparuje. Keď je umiestnená na teplejšom alebo slnečnejšom mieste, vtedy potrebuje viac vody na odparovanie.  
V bytoch je  následkom vykurovania alebo klimatizácie  vlhkosť vzduchu  obyčajne menšia než vonku,  pretože izbová teplota je podstatne vyššia.  Zhruba pri 20C býva vlhkosť vzduchu približne 40 percent, no  v blízkosti vyhrievacích telies je ešte nižšia. Pre porovnanie - pre ľudí je najvhodnejšia vlhkosť vzduchu  približne 55 až  65%, no niektoré  palmy  obľubujú aj  vyššiu vlhkosť vzduchu  aj  nad 70%.
  Voda sa do listov dodáva koreňovým systémom.  U niektorých paliem sa môže stať,  že vzduch je tak suchý,  že korene nestíhajú dodávať listom dostatočné množstvo vody,  čo má za následok   zvrátený  proces.  Ak palma nemá dostatok živín a vody pre svoje potreby, začne vodu aj živiny odčerpávať od končekov najspodnejších listov. Tento proces postupuje smerom hore a v kritickom prípade až k srdcu palmy -   poslednému nerozvinutému listu v strede palmy.  Ak palma začne mať  dostatok vody,  proces sa obráti a palma začne produkovať nové listy. Listy, z ktorých odčerpala vodu a živiny odumrú a treba ich po uschnutí a zhnednutí odstrániť. Niekedy je náročné dosiahnuť vlhkosť vzduchu v celej miestnosti akú palma potrebuje, ale môžeme zvýšiť vlhkosť vzduchu aspoň v okolí palmy.
Zvýšenie vlhkosti v okolí palmy docielime niekoľkými spôsobmi:
- zoskupením viacerých rastlín s  najvyššími rastlinami v strede, obklopenými nižšími. Takýto rastový ostrovček si vytvorí obláčik vlhšieho vzduchu
- umiestnením na väčšiu plytkú misku. Ak nemáme možnosť zoskupiť rastliny môžeme danú palmu umiestniť na väčšiu plytkú misku, ktorú naplníme vodou. Do vody môžeme nasypať materiál, ktorý dobre odparuje napr. vulkanické skaly ale postačia aj pórovité skaly alebo štrk.  Kvetináč  rastliny umiestnime v strede plytkej misky,    na materiál ktorý sme do vody  nasypali. Treba však dať pozor, aby kvetináč rastliny nebol v styku s vodou. Rastlina v takomto aranžovanom prostredí je omnoho menej ohrozená, ak sa zvýši teplota v miestnosti, pretože z misky sa automaticky začne odparovať viac vody, čo zvýši vlhkosť vzduchu v okolí rastliny.  
- použitím izbovej fontány alebo elektronického prístroja na zvýšenie vlhkosti vzduchu.
- umiestnením nádoby s vodou na vykurovacie teleso v miestnosti, je jednoduchým a nenákladným spôsobom zvýšenia vlkosti vzduchu v miestnosti.


Rosenie


humificacion_dibujos_3_op.jpgPalmám,   ako aj iným rastlinám,  pestovaným v interiéri vyhovuje,   keď ich občas orosíme(ručný rozprašovač naplnený vodou),  osprchujeme ich vo vani, alebo na záhrade (pokiaľ možno nevápennou vodou),  alebo ich vynesieme na dážď. Nesmieme však zabudnúť,  že môžu dostať úpal už po pár hodinách na slnku,  preto je nutné ich hneď po daždi premiestniť do tieňa.  Takýmto osviežením  odstránime  z rastliny prach a iné nečistoty. Orosenie taktiež  zníži riziko, že rastlinu napadnú niektoré druhy škodcov, napr. Roztočec chmeľový (Tetranychus telarius), ale aj iné druhy, ktoré preferujú suché prostredie.
Ak nám podmienky nedovoľujú ani rosenie rozprašovacom,  umyjeme z času na čas listy navlhčenou špongiou vo vode s pridaním trochu mydla. Nepoužívajte nikdy  čistiace prostriedky  na sklo alebo nábytok, pretože  ich zloženie by mohlo vážne poškodiť zdravie rastliny .Teplota


Väčšina paliem pochádza z trópov, preto netoleruje nižšie teploty. Obvykle platí, že teplota v interiéri by nemala klesnúť pod 13C. Niekoľko málo druhov paliem však toleruje aj nižšie teploty. Najvhodnejšie druhy na pestovanie v interiéri sú tie, ktoré pochádzajú z miernych pásiem.


Životnosť semien


Vo väčšine prípadoch  platí, že semená paliem neuchovávajú svoju životnosť dlhšiu dobu,  preto ich treba sadiť čím skôr po zbere.
Sú výnimky,  ako napríklad  Coco nucifera,  ktorých semena vyklíčia aj po niekoľko mesačnom plávaní v mori. Semená  Pseudophoenix vyklíčia aj keď sa skladujú 2 roky, je tu totiž podozrenie,  že  semena tohto druhu nevyklíčia keď sú zasadené čerstvé. Ale vo všeobecnosti by semená mali byť  zasadené  hneď po zbere, pretože niektoré druhy ako napr. Oncosperma a niektoré Pinanaga môžu stratiť klíčivosť už po niekoľkých dňoch po dozretí .


Zavlažovanie


Zavlažovanie je jednou z najčastejších a zároveň najproblematickejších operácií pri starostlivosti o palmy. Zdravé rastliny v aktívnom raste potrebujú primeranú a pravidelnú závlahu, ktorá záleží od teploty a vlhkosti prostredia. Najčastejšie problémy vznikajú nadmerným zalievaním rastlín, pri ktorom dochádza k odhnívaniu koreňovej sústavy.

  V lete je palmy vhodné polievať každodenne, v zimných mesiacoch treba polievanie naopak výrazne obmedziť. V prípade paliem sa aplikujú tie isté princípy,  ako pri zavlažovaní ostatných interiérových rastlín. Palmy s rýchlym rastom potrebujú viac závlahy,  ako palmy rastúce pomaly.  Ďalej záleží aj na tom, akú dobu je rastlina vystavená  slnečným lúčom, v akom substráte je zasadená,  a tiež aká je veľkosť kvetináča. Substrát musí dobre odvodňovať, ale na druhej strane udržať adekvátne množstvo vody pre rastlinu. Ílovitá pôda sa veľmi ľahko namočí a zadrží veľké množstvo vody, čím dochádza k odhnívaniu koreňov a nakoniec k uhynutiu rastliny, preto nie je vhodná na pestovanie paliem.

Palmy, ktoré majú nedostatok vlahy, strácajú lesk listov a vyzerajú nezdravo a zvädnuto. Rastlinám, ktoré majú vody naopak nadbytok, sa začnú poškodzovať konce listov, začnú hnednúť a vädnú. Ak začnú hniť korene, rastlina začne vädnúť a neskôr môže dôjsť k jej úplnému odumretiu.

  Ideálne zavlažovanie  pre rastlinu je, ak je substrát dostatočne vlhký, nie však príliš premočený, aby korene boli dostatočne okysličené. Mierna závlaha sem tam jej postačí, niekedy je však dobré rastlinu zavlažiť nadmerne, až kým nadbytočná voda nevytečie cez otvory na kvetináči. To nám zabezpečí dobré navlhčenie celého substrátu a odstránenie solí  uvoľňujúcich sa pri hnojení rastliny. Toto premytie rastliny možeme vykonať v sprche, alebo na záhrade, kedy  necháme cez substrát pretekať vodu malým prúdom aj niekoľko minút.


Skladovanie semien


p1030139.JPGSemená strácajú životnosť  dehydratáciou  cez endocarpo.  Keď množstvo stratenej vlhkosti prekročí určitú hladinu (endosperm).  Endosperm je tá biela časť semena, ktorú pri rozseknutí kokosového orecha konzumujeme. Endosperm má  v sebe, embryo ktoré  sa   oddelí  od stien endocuorpa a jeho povrch sa zvráskavie . Keď prerežeme dehydrované semeno na dve polovice,  môžeme pozorovať  vyblednutie tkaniva  a jeho suchý povrch. Takéto semiačka nám už nevyklíčia  a zhnijú rýchlo po zasadení.
Semená po zbere premiešame s  mierne vlhkým  substrátom a uložíme do igelitového vrecká, ktoré dobre uzavrieme a skladujeme pri teplote približne 20C. Takto zakonzervované semená môžeme skladovať 6 až 15 mesiacov.  Zmohutnenie palmyZmohutnenie palmy docielime tým, že ju vynesieme von do záhrady, alebo na balkón, samozrejme na tienisté miesto. Vonku rastlina pekne zmohutnie, výrazne sa zlepší jej zdravotný stav a začne rásť niekoľko násobne rýchlejšie než v interiéri.

admin (28-09-2012 19:42:48)

TOP produkty
akcie
anketa

Odkial ste sa dozvedeli o našej firme ?