Trachycarput fortunei -17 C
Trachycarpus fortunei
odoláva -17C a ideálna teplota pre pestovanie je 24C

teplota.

 Rastlina uhynie pri -20 sú však známe exempláre,  ktoré prežili aj teploty -25C .Boli to však palmy ,ktoré boli už  dlhé obdobie vysadené  v chladnej oblasti. Pre palmy, ktoré sú vysadené prvý rok môže byť kritická aj teplota -15C .
Rastie na severe Indie v Nepále a na severe Číny.
 
Závlaha

:  v lete výdatná zálievka v zime podľa potreby.

Svetlo:

Ako jedna z mála paliem už od malička znesie priame slnečné svetlo, ale zároveň  sa dokáže prispôsobiť aj veľmi slabej intenzite svetla ako  príklad uvediem; Palmy, ktoré sú umiestnene v obchodnom centre Európa v Banskej Bystrici  je tam asi 5 kusou paliem Trachycarpus  fortunei  nad nimi je ďalšie poschodie, preto tam neprenikne prakticky žiadne denné svetlo a palmy tam prosperujú už skoro rok palmám  postačuje  umele osvetlenie  .Vlhkosť:

 Trachycarpus fortunei znesie veľmi suchý ,ale aj vlhký  vzduch miestach kde je príliš suchý vzduch sa stáva že ich  napadnú škodcovia ako  červený pavúčik-(tetranychus telarius)  vtedy pomôže aj časte rosenie a samozrejme adekvátni postrek . Čo sa týka  vysokej vlhkosti škody  hlavne v zimnom obdoby ,keď je palma zakrytá a malo vetraná treba dbať nato, aby sa do stredu nedostala voda. To môže spôsobiť, že nám uhynie celý stred palmy čo ma za následok  vo väčšine prípadoch  smrť rastliny . Pozor teda na prílišné zakrytie z mojich  skúsenosti aj zo skúsenosti ľudí viem ,  že počas zimy palmám škodí viac vlhkosť ako mráz .
 
Pôda:

Dokáže sa prispôsobiť mnohým druhom pôdy, ale najlepšie sa jej darí v pôde, ktorá je dobre drenážovaná a bohatá na živiny. Dobre znáša  prihnojovanie  organickým hnojivom. Ja odporúčam použiť ľahké substráty hlavne pre objemnejšej palme .V budúcnosti ich bude treba presadiť a budú čoraz ťažšie a treba s tím aj počítať  .Ak sa palmu rozhodnete vysadiť von je vhodné vykopať  jamu o približne 20 cm väčšiu  a nasypať na jej spodok hrubší štrk .Vytvorí nám tak dobrú drenáž v prípade obdobia  dažďov, alebo topenia    snehu  odvedie nadbytočnú vodu od koreňov a tím zamedzí odhnívaniu koreňov .Taktiež je dôležité, aby v zimnom období nebola pôda v blízkosti palmy premokrená, pretože suchá pôda je dobrý  izolant .     
Semená: Semená týchto paliem dobre klíčia po 3 až 4 mesiacoch od zasiatia.

Pochádza z malého rodu 9 druhov paliem ktoré rastú na severe Indie, Birmánie v Nepále a na severe Thajska a  Číny . Do tejto skupiny patria  napr. aj Trachycarpus Martianus ,Trachycarpus Nanus , Trachycarpus Takil a Trachycarpus Wagnerianus. Všetky druhy sú veľmi  odolné  voči drsným klimatickým podmienkam. Nachádzajú sa v daných oblastiach v nadmorskej výške až do 2400 m.n.m. Kmeň paliem menšieho alebo stredného vzrastu býva zvyčajne pokrytý vláknami, ktoré majú za úlohu chrániť kmeň palmy voči nepriaznivým klimatickým podmienkam, hlavne mrazom. Kvety sa nachádzajú v centre koruny palmy. Pestovanie týchto druhov je pomerne jednoduché a vďačné.  Niektoré druhy z tohto rodu  ako Trachycarpus fortunei známy aj ako Trachycarpus excelsus ďalej Trachycarpus wagnerianus/ sú vďaka svojej odolnosti voči chladu veľmi populárne v Európe aj po celom svete..

hodnotenie: 
 3.07 / 5 ( ? ) ( hlasov: 15 )

admin (19-10-2012 13:27:58)

TOP produkty
akcie
anketa

Odkial ste sa dozvedeli o našej firme ?